Nogometno prvenstvo Jugoslavije – 2. ligaški rang 1952.
- Na plenumu Upravnog odbora Nogometnog saveza Jugoslavije 15. veljače 1952. godine razmatrano je stanje u nogometu povodom pisma CK KPJ i donesene su važne odluke.
- Podcrtani su glavni problemi:
- Klubaštvo
- Profesionalizam
- Kršenje financijskih i deviznih propisa
- Slab odgojni rad
- Zapostavljanje svestranijeg rada na podizanju mladih igrača
- Odluke:
- Ukinute su Druge savezne i Republičke lige, ubuduće prvenstvena natjecanja održavat će se u okviru podsaveza u pojedinim republikama
- Nije prošao prijedlog da se Prva savezna liga proširi na 14 klubova (ostaje 12)
- Obnavljane savezne lige: dva posljednje plasirana kluba ispadaju iz natjecanja, na njihovo mjesto ulaze dva kluba iz kvalifikacijskih natjecanja republičkih prvaka.
- Prvenstvena natjecanja za 1952. godinu počinju 2. ožujka, a završavaju se 22. lipnja
- Nova prvenstvena sezona u terminu jesen – proljeće počinje 31. kolovoza, a pri dio se završava 14. prosinca
Slovenija[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Odred Ljubljana | 18 | 16 | 1 | 1 | 81 | 21 | 31 |
2. | Branik Maribor | 18 | 10 | 4 | 4 | 40 | 20 | 24 |
3. | Rudar Trbovlje | 18 | 8 | 3 | 7 | 32 | 29 | 19 |
4. | Železničar Ljubljana | 18 | 8 | 3 | 7 | 33 | 31 | 19 |
5. | Nafta Donja Lendava | 18 | 7 | 5 | 6 | 26 | 28 | 19 |
6. | Korotan Kranj | 18 | 8 | 2 | 8 | 47 | 43 | 18 |
7. | Železničar Maribor | 18 | 7 | 3 | 8 | 27 | 40 | 14 |
8. | Kladivar Celje | 18 | 5 | 3 | 10 | 24 | 36 | 13 |
9. | Mura | 18 | 5 | 3 | 10 | 27 | 52 | 13 |
10. | Sloga Ljubljana | 18 | 2 | 3 | 13 | 22 | 59 | 7 |
Izvori[1] |
- Odred (Ljubljana) je igrao kvalifikacije za Prvu saveznu ligu – nije uspio
- Odred (Ljubljana), Branik (Maribor), Rudar (Trbovlje) i Željezničar (Ljubljana) su se plasirali u novoformiranu Hrvatsko-slovensku ligu
Hrvatska[uredi | uredi kôd]
Na plenumu, 11. siječnja 1952. godine Nogometni savez Hrvatske donio je odluku o ukidanju oblasnih nogometnih odbora i osnivanju nogometnih podsaveza u Republici:
- Zagrebački
- Splitski
- Osječki
- Riječki
- Grada Zagreba
Rijeka – Pula[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Kvarner Rijeka | 18 | 15 | 1 | 2 | 70 | 11 | 31 |
2. | Lokomotiva Rijeka | 18 | 12 | 2 | 4 | 45 | 25 | 26 |
3. | Pula | 18 | 9 | 2 | 7 | 34 | 26 | 20 |
4. | Uljanik Pula | 18 | 7 | 4 | 7 | 30 | 27 | 18 |
5. | Budućnost Rijeka | 18 | 6 | 5 | 7 | 24 | 24 | 17 |
6. | Nehaj Senj | 18 | 6 | 4 | 8 | 26 | 40 | 16 |
7. | Crikvenica | 18 | 6 | 3 | 9 | 25 | 31 | 15 |
8. | Jedinstvo Ogulin | 18 | 6 | 3 | 9 | 26 | 41 | 15 |
9. | Goran Delnice | 18 | 5 | 2 | 11 | 22 | 51 | 12 |
10. | Rudar Raša | 18 | 4 | 2 | 12 | 16 | 42 | 10 |
Za narednu sezonu liga je proširena na 12 klubova | ||||||||
Izvori: |
- Kvarner (Rijeka) je sudjelovao u doigravanju prvenstva Hrvatske za ulazak u Prvu saveznu ligu – nije uspio. Plasirao se u novoformiranu Hrvatsko-slovensku ligu.
Zagreb (grad)[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Metalac Zagreb | 18 | 15 | 1 | 2 | 64 | 19 | 31 |
2. | Poštar Zagreb | 18 | 10 | 3 | 5 | 46 | 33 | 23 |
3. | Dolomit Zagreb | 18 | 9 | 4 | 5 | 31 | 28 | 20 |
4. | Saobraćaj Zagreb | 18 | 7 | 4 | 7 | 26 | 24 | 18 |
5. | Trešnjevka Zagreb | 18 | 5 | 7 | 6 | 23 | 27 | 17 |
6. | Mladost Zagreb | 18 | 7 | 2 | 9 | 40 | 41 | 16 |
7. | Jedinstvo Zagreb | 18 | 6 | 4 | 8 | 26 | 34 | 17 |
8. | Mesarski Zagreb | 18 | 4 | 4 | 10 | 18 | 43 | 12 |
9. | Tekstilac Zagreb | 18 | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
10. | Borac Zagreb | 18 | 1 | 2 | 15 | 18 | 49 | 4 |
Ispušten je jedan klub u tablici – Tekstilac | ||||||||
Izvori: [2] |
- Metalac (Zagreb) se plasirao u doigravanje prvenstva Hrvatske za ulazak u Prvu saveznu ligu – nije uspio. Plasirao se u novoformiranu Hrvatsko-slovensku ligu.
Zagreb (pokrajina)[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Tekstilac Varaždin | 18 | 11 | 3 | 4 | 48 | 24 | 25 |
2. | Slavija Karlovac | 18 | 9 | 5 | 4 | 27 | 23 | 23 |
3. | Sloboda Varaždin | 18 | 10 | 2 | 6 | 41 | 27 | 22 |
4. | Turbina Karlovac | 18 | 9 | 3 | 6 | 28 | 16 | 21 |
5. | Jedinstvo Čakovec | 18 | 10 | 1 | 7 | 40 | 25 | 21 |
6. | Slaven Koprivnica | 18 | 9 | 3 | 6 | 27 | 18 | 21 |
7. | Bjelovar | 18 | 5 | 4 | 9 | 26 | 39 | 14 |
8. | Segesta Sisak | 18 | 4 | 5 | 9 | 25 | 37 | 13 |
9. | Metan Kutina | 18 | 3 | 4 | 11 | 17 | 39 | 10 |
10. | Borac Bjelovar | 18 | 3 | 4 | 11 | 18 | 49 | 10 |
Tijekom prvenstva Naprijed (Sisak) je promijenio ime u Segesta | ||||||||
Izvori: [3] |
- Tekstilac (Varaždin) i Slavija (Karlovac) su sudjelovali u doigravanju prvenstva Hrvatske za ulazak u Prvu saveznu ligu – nisu uspjeli. Plasirali se u novoformiranu Hrvatsko-slovensku ligu.
Slavonija[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Proleter Osijek | 18 | 15 | 2 | 1 | 103 | 20 | 32 |
2. | Slaven Borovo | 18 | 10 | 4 | 4 | 33 | 26 | 24 |
3. | Dinamo Vinkovci | 18 | 9 | 2 | 7 | 36 | 35 | 20 |
4. | Šparta Beli Manastir | 18 | 8 | 2 | 8 | 32 | 31 | 18 |
5. | Proleter Slavonski Brod | 18 | 7 | 4 | 7 | 34 | 48 | 18 |
6. | Graničar Županja | 18 | 7 | 2 | 9 | 37 | 33 | 16 |
7. | Jedinstvo Slavonska Požega | 18 | 5 | 4 | 9 | 30 | 41 | 14 |
8. | Sloboda Đakovo | 18 | 5 | 4 | 9 | 29 | 47 | 14 |
9. | Radnik Daruvar | 18 | 5 | 4 | 9 | 37 | 61 | 14 |
10. | Borac Virovitica | 18 | 3 | 4 | 11 | 29 | 58 | 10 |
Za narednu sezonu liga je proširena na 12 klubova | ||||||||
Izvori: [4] |
- Proleter (Osijek) se plasirao u doigravanje prvenstva Hrvatske (pobijedio) i za ulazak u Prvu saveznu ligu – nije uspio. Plasirao se u novoformiranu Hrvatsko-slovensku ligu.
Dalmacija[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | gol r | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Šibenik | 18 | 14 | 2 | 2 | 48 | 16 | +32 | 30 |
2. | Dubrovnik | 18 | 9 | 5 | 4 | 42 | 31 | +11 | 23 |
3. | Zmaj Makarska | 18 | 9 | 3 | 6 | 43 | 27 | +16 | 21 |
4. | Zadar | 18 | 9 | 2 | 7 | 36 | 39 | -3 | 20 |
5. | Arsenal Split | 18 | 7 | 5 | 6 | 39 | 34 | +5 | 19 |
6. | Val Kaštel Stari | 18 | 7 | 5 | 6 | 32 | 28 | +4 | 19 |
7. | Slaven Trogir | 18 | 6 | 6 | 6 | 38 | 40 | -2 | 18 |
8. | Jadran Kaštel Sućurac | 18 | 3 | 5 | 10 | 20 | 36 | -16 | 11 |
9. | Dinara Knin | 18 | 2 | 6 | 10 | 23 | 39 | -16 | 10 |
10. | DOŠK Drniš | 18 | 3 | 3 | 12 | 20 | 51 | -31 | 9 |
Arsenal je tijekom ljeta postao Split Naredne sezone igrano u dvije grupe, prva s osam i druga sa šest ekipa | |||||||||
Izvori: [5] |
- Šibenik se plasirao u doigravanje prvenstva Hrvatske za ulazak u Prvu saveznu ligu – nije uspio. Plasirao se u novoformiranu Hrvatsko-slovensku ligu
Kvalifikacije za Prvu saveznu ligu – Republička razina[uredi | uredi kôd]
Sudionici: Prvaci podsaveza i drugoplasirani tim pokrajinske lige podsaveza Zagreb
1. krug | ||||
---|---|---|---|---|
Šibenik | – | Proleter (Osijek) | 0:2 | 2:6 |
Metalac (Zagreb) | – | Tekstilac (Varaždin) | 7:1 | 0:2 |
Slavija (Karlovac) | – | Kvarner (Rijeka) | 2:3 | 0:10 |
Finalna grupa | ||||
---|---|---|---|---|
11. lipnja | Proleter (Osijek) | – | Metalac (Zagreb) | 2:0 |
15. lipnja | Proleter (Osijek) | – | Kvarner (Rijeka) | 3:0 |
18. lipnja | Metalac (Zagreb) | – | Kvarner (Rijeka) | 1:2 |
22. lipnja | Kvarner (Rijeka) | – | Proleter (Osijek) | 0:1 |
25. lipnja | Metalac (Zagreb) | – | Proleter (Osijek) | 0:2 |
29. lipnja | Kvarner (Rijeka) | – | Metalac (Zagreb) | 0:2 |
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Proleter, Osijek | 4 | 4 | 0 | 0 | 8 | 0 | 8 |
2. | Metalac, Zagreb | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 6 | 2 |
3. | Kvarner, Rijeka | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 7 | 2 |
- Napomena:
- Proleter (Osijek) je igrao kvalifikacije za ulazak u Prvu saveznu ligu – s pravcima Slovenije i Bosne i Hercegovine – nije uspio. Svih šest sudionika kvalifikacija se plasiralo u novoformiranu Hrvatsko-slovensku ligu.
Bosna i Hercegovina[uredi | uredi kôd]
Prvenstvo je organizirano u četiri postojeća podsaveza: Sarajevskom, Banjalučkom, Tuzlanskom i Mostarskom.
Svaki podsavez je svoje registrirane klubove razvrstao po teritorijalnim grupama u kojima su igrana prvenstva po skraćenom non-stop sistemu. Ovakav način igranja dao je priliku svim ekipama da se probiju među najbolje, a da klubovi ne troše mnogo i da igrači ne budu odsutni s redovnog posla. Ukupno je bila 21 grupa, odnosno 123 ekipe.
Poslije završenih grupnih natjecanja organizirana su finalna natjecanja za prvake podsaveza.
Banja Luka[uredi | uredi kôd]
Kvalifikacije za prvaka podsaveza:
Polufinale | |||||
---|---|---|---|---|---|
Jedinstvo Bihać | – | Borac Banja Luka | 1:4 | 0:3[6] | |
Kozara B. Gradiška | – | Borac B. Dubica | 1:0 | 0:1 | treća 3:1 |
Finale | 25. svibnja | 1. lipnja | |||
Borac Banja Luka | – | Kozara B. Gradiška | 4:1 | 1:2 |
Tuzla[uredi | uredi kôd]
Kvalifikacije za prvaka Podsaveza:
1.kolo | |||
---|---|---|---|
Drina Zvornik | – | Borac B. Šamac | 0:4 |
Sloboda Tuzla | – | Radnik Bijeljina | 4:1 gosti napustili teren |
Proleter Teslić slobodan | |||
Polufinale | |||
Proleter Teslić | – | Borac B. Šamac | 2:2 – penali 4:5 |
Sloboda Tuzla slobodan | |||
Finale | |||
Borac B. Šamac | – | Sloboda Tuzla | 3:3 – penali 5:6 |
Sarajevo[uredi | uredi kôd]
Kvalifikacije za prvaka Podsaveza:
1.kolo | ||||
---|---|---|---|---|
Rudar Breza | – | Kiseljak | 0:2 | 0:3 |
Bosna Sarajevo | – | Romanija Pale | 7:0 | 4:1 |
Čelik Zenica | – | Bratstvo Travnik | 5:3 | 0:2 – penali 3:5 |
Borac Jajce slobodan | ||||
Polufinale | ||||
Bosna Sarajevo | – | Kiseljak | 10:0 | ? |
Bratstvo Travnik | – | Borac Jajce | 3:2 | ? |
Finale | ||||
Bosna Sarajevo | – | Borac Jajce | 3:2 | 4:0 |
Mostar[uredi | uredi kôd]
Kvalifikacije za prvaka Podsaveza:
Polufinale | ||||
---|---|---|---|---|
Turbina Jablanica | – | Leotar Trebinje | 2:2 | 1:2 |
Velež Mostar slobodan | ||||
Finale | ||||
Leotar Trebinje | – | Velež Mostar | 1:3 | 0:8 |
Kvalifikacije za Prvu saveznu ligu – Republička razina[uredi | uredi kôd]
Sudionici – prvaci podsaveza: Velež (Mostar), Sloboda (Tuzla), Borac (Banja Luka) i Bosna (Sarajevo)
Polufinale | ||||
---|---|---|---|---|
Bosna Sarajevo | – | Velež Mostar | 1:3 | 0:4 |
Borac Banja Luka | – | Sloboda Tuzla | 1:0 | 0:2 |
Finale | ||||
Velež Mostar | – | Sloboda Tuzla | 5:0 | 4:2 |
- Velež, po treći put prvak Bosne i Hercegovine, se plasirao u završnicu saveznih kvalifikacija – postao prvoligaš
Crna Gora[uredi | uredi kôd]
U dvije grupe po četiri ekipe – dvokružno.
Sjeverna skupina[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Budućnost Titograd | 6 | 5 | 0 | 1 | 21 | 6 | 10 |
2. | Iskra Danilovgrad | 6 | 4 | 0 | 2 | 16 | 8 | 8 |
3. | Radnički Ivangrad | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 22 | 4 |
4. | Bratstvo Bijelo Polje | 6 | 1 | 0 | 5 | 9 | 18 | 2 |
Izvori[7] |
Južna skupina[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sutjeska Nikšić | 6 | 4 | 0 | 2 | 17 | 8 | 8 |
2. | Lovćen Cetinje | 6 | 3 | 1 | 2 | 15 | 9 | 7 |
3. | Bokelj Kotor | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 10 | 7 |
4. | Arsenal Tivat | 6 | 1 | 0 | 5 | 7 | 23 | 2 |
Izvori[8] |
Doigravanje za konačni plasman[uredi | uredi kôd]
- U borbi za prvo mjesto Budućnost (Titograd) je pobijedila Sutjesku (Nikšić) i igrala kvalifikacije za popunu Prve savezne lige s Pobedom iz Prilepa (Makedonija) i Spartakom iz Subotice (Srbija) – nije uspjela.
- Redoslijed – poslije doigravanja: 1, Budućnost, 2. Sutjeska, 3. Lovćen, 4. Iskra.
- U borbi za peto mjesto trebali su igrati Bokelj i Radnički, ali susret nije održan (po sporazumu klubova) zbog nedostatka financijskih sredstava.
- U borbi za 7. mjesto Arsenal (ostao u ligi) je pobijedio Bratstvo (ispalo).
- Novi član lige je Mornar (Bar).
- Od naredne sezone ponovo se igra jedinstvena liga s osam klubova.
1. mjesto: | Budućnost Titograd | Sutjeska Nikšić | 3:0 i 2:1 |
3. mjesto: | Lovćen Cetinje | Iskra Danilovgrad | 6:1 |
5. mjesto: | Bokelj Kotor | Radnički Ivangrad | nije igrano |
7. mjesto: | Arsenal Tivat | Bratstvo Bijelo Polje | 1:0 |
- Kod borbe za prvo mjesto igrane su dvije, za ostala mjesta po jedna utakmica (mjesto je određeno ždrijebom).
Srbija[uredi | uredi kôd]
Na plenumu Nogometnog saveza Srbije 17. veljače donesena je odluka kojom su ukinute Republičke, Vojvođanska i Beogradska liga odmah i sve oblasne lige, ukidaju se i oblasni nogometni odbori i nogometni odbor Beograda i umjesto njih osnivaju podsavezi:
- Niški za bivšu Nišku i Timočku oblast,
- Kragujevački, za bivšu Kragujevačku i Titovoužičku oblast,
- Prištinski za Kosovo i Metohiju,
- Beogradski, za bivšu Beogradsku oblast,
- Podsavez grada Beograda, za beogradske klubove
- Nogometom u Vojvodini i daje rukovodi pokrajinski nogometni odbor
Vojvodina[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Spartak Subotica | 14 | 9 | 3 | 2 | 39 | 15 | 21 |
2. | Dinamo Pančevo | 14 | 7 | 3 | 4 | 28 | 22 | 17 |
3. | Proleter Zrenjanin | 14 | 6 | 4 | 4 | 22 | 16 | 16 |
4. | 6. Oktobar Kikinda | 14 | 7 | 1 | 6 | 22 | 23 | 15 |
5. | Trgovački Novi Sad | 14 | 4 | 6 | 5 | 21 | 25 | 13 |
6. | Jedinstvo Bačka Topola | 14 | 4 | 3 | 7 | 15 | 25 | 11 |
7. | Senta | 14 | 2 | 6 | 6 | 15 | 25 | 10 |
8. | Železničar Inđija | 14 | 2 | 5 | 7 | 21 | 32 | 9 |
Za narednu sezonu Vojvođanska liga je reorganizirana – proširena na 12 klubova | ||||||||
Izvori:[9]
|
- Spartak (Subotica) se, poslije uspješnih kvalifikacija, plasirao u Prvu saveznu ligu.
- Dinamo (Pančevo) i Proleter (Zrenjanin), poslije neuspješnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu ostali kao i većina klubova u ligi.
Beograd (grad)[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Radnički Beograd | 14 | 9 | 3 | 2 | 41 | 8 | 21 |
2. | Jedinstvo Zemun | 14 | 8 | 2 | 4 | 38 | 25 | 18 |
3. | Slavija Beograd | 14 | 9 | 1 | 4 | 38 | 21 | 17 |
4. | Šumadija Beograd | 14 | 7 | 2 | 5 | 25 | 21 | 16 |
5. | Naša krila Zemun | 14 | 6 | 1 | 7 | 20 | 26 | 13 |
6. | Čukarički Beograd | 14 | 6 | 1 | 7 | 17 | 25 | 13 |
7. | Voždovački Beograd | 14 | 4 | 1 | 9 | 19 | 35 | 9 |
8. | Senjak Beograd | 14 | 1 | 3 | 10 | 10 | 47 | 5 |
Za narednu sezonu liga je proširena na 10 klubova | ||||||||
Izvori[10] |
- Viši rang:
- Radnički (Beograd) je igrao kvalifikacije za Saveznu ligu, u okviru Republike – nije uspio
- Ispali:
- Senjak i Voždovački
- Novi članovi:
- Dušanovac, Medicinar, Zanatlija i Novi Beograd – po dva prvoplasirana tima Beogradskog „A“ i „B“ razreda
Beograd (pokrajina)[uredi | uredi kôd]
U dvije grupe – Istok i Zapad.
Zapad[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Radnički Obrenovac | 10 | 8 | 0 | 2 | 32 | 14 | 19 |
2. | Budućnost Valjevo | 10 | 7 | 0 | 3 | 38 | 18 | 14 |
3. | Radnički Valjevo | 10 | 5 | 0 | 5 | 15 | 19 | 10 |
4. | Jedinstvo Ub | 10 | 4 | 1 | 5 | 19 | 15 | 9 |
5. | Kolubara Lazarevac | 10 | 2 | 2 | 6 | 11 | 35 | 6 |
6. | Mačva Bogatić | 10 | 2 | 1 | 7 | 12 | 26 | 5 |
Izvori[11] |
- Viši rang:
- Radnički (Obrenovac) je igrao za apsolutnog prvaka beogradskog podsaveza sa Slogom (Petrovac na Mlavi) – pobijedio. Nije uspio u kvalifikacijama za viši rang
- Radnički (Obrenovac), Budućnost (Valjevo), Radnički (Valjevo) i Jedinstvo (Ub) su se plasirali u jedinstvenu ligu Beogradskog podsaveza.
Istok[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sloga Petrovac | 10 | 5 | 2 | 3 | 23 | 16 | 12 |
2. | Rudar Kostolac | 10 | 5 | 2 | 3 | 23 | 17 | 12 |
3. | Mladi radnik Požarevac | 10 | 5 | 0 | 5 | 17 | 15 | 10 |
4. | Jasenica Sm. Palanka | 10 | 4 | 1 | 5 | 11 | 14 | 9 |
5. | Jedinstvo Mladenovac | 10 | 4 | 1 | 5 | 20 | 25 | 9 |
6. | Morava Velika Plana | 10 | 3 | 1 | 6 | 10 | 17 | 7 |
Izvori[12] |
- Viši rang:
- Sloga (Petrovac na Mlavi) je igrala za apsolutnog prvaka beogradskog podsaveza s Radničkim (Obrenovac) – izgubila
- Sloga (Petrovac na Mlavi), Rudar (Kostolac), Mladi radnik (Požarevac), Jasenica (Smederevska Palanka) i Jedinstvo (Mladenovac) su ušli u novoformiranu jedinstvenu ligu podsaveza od 12 klubova.
- Napomene:
- Sloga (Petrovac na Mlavi) i Rudar (Kostolac) su imali isti broj bodova – po 12, ali je prvo mesto osvojial Sloga koja je, uz isti broj datih primila gol manje.
Kvalifikacije za prvaka podsaveza | ||
---|---|---|
Radnički Obrenovac | Sloga Petrovac | ?:? |
Kragujevac[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Napredak Kruševac | 14 | 8 | 4 | 2 | 34 | 18 | 20 |
2. | Radnički Kragujevac | 14 | 8 | 2 | 4 | 38 | 17 | 18 |
3. | Sloga Rankovićevo | 14 | 7 | 3 | 4 | 23 | 18 | 17 |
4. | Šumadija Aranđelovac | 14 | 6 | 3 | 5 | 28 | 21 | 15 |
5. | Borac Čačak | 14 | 5 | 5 | 4 | 17 | 14 | 15 |
6. | Radnički Svilajnac | 14 | 6 | 3 | 5 | 18 | 20 | 15 |
7. | Sloboda Titovo Užice | 14 | 4 | 0 | 10 | 11 | 30 | 8 |
8. | Jedinstvo Paraćin | 14 | 1 | 2 | 11 | 10 | 41 | 4 |
Za narednu sezonu liga je proširena na 10 klubova | ||||||||
Izvori[13] |
- Napredak (Kruševac) sudjelovao je u kvalifikacijama za Prvu ligu, u okviru republike – nije uspio
Niš[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Radnički Niš | 14 | 8 | 3 | 3 | 29 | 18 | 19 |
2. | Timok Zaječar | 14 | 8 | 2 | 4 | 35 | 19 | 18 |
3. | Bor | 14 | 7 | 2 | 5 | 40 | 21 | 16 |
4. | Dubočica Leskovac | 14 | 7 | 2 | 5 | 28 | 28 | 16 |
5. | Dinamo Vranje | 14 | 6 | 3 | 5 | 28 | 26 | 15 |
6. | Topličanin Prokuplje | 14 | 6 | 1 | 7 | 24 | 32 | 13 |
7. | Vlasina Vlasotince | 14 | 5 | 2 | 7 | 21 | 22 | 12 |
8. | Jedinstvo Bela Palanka | 14 | 2 | 1 | 11 | 10 | 50 | 3 |
Za narednu sezonu liga je proširena na 10 klubova | ||||||||
Izvori[14] |
- Radnički (Niš) je sudjelovao u kvalifikacijama za popunu Prve lige, u okviru republike – nije uspio
Kosovo[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Trepča K. Mitrovica | 14 | 12 | 0 | 2 | 40 | 11 | 24 |
2. | Kosovo Priština | 14 | 10 | 2 | 2 | 39 | 14 | 22 |
3. | Budućnost Peć | 14 | 9 | 1 | 4 | 44 | 23 | 19 |
4. | Vlaznimi Đakovica | 14 | 7 | 2 | 5 | 23 | 21 | 16 |
5. | Milicionar Priština | 14 | 4 | 3 | 7 | 31 | 38 | 11 |
6. | Crvena zvezda Gnjilane | 14 | 4 | 3 | 7 | 13 | 32 | 11 |
7. | Borac Uroševac | 14 | 2 | 3 | 9 | 20 | 42 | 7 |
8. | Metohija Prizren | 14 | 1 | 2 | 11 | 15 | 44 | 4 |
Za narednu sezonu liga je proširena na 10 klubova | ||||||||
Izvori[15] |
- Trepča (Kosovska Mitrovica) je igrala kvalifikacije za Saveznu ligu, u okviru Republike – nije uspjela
Kvalifikacije za Prvu saveznu ligu – Republička razina[uredi | uredi kôd]
- Sudionici:
- Spartak Subotica, Dinamo Pančevo i Proleter Zrenjanin, tri prvoplasirana tima Vojvođanske lige
- Radnički Beograd, prvak grada Beograda
- Radnički Obrenovac, prvak Beogradskog podsaveza
- Napredak Kruševac, prvak Kragujevačkog podsaveza
- Radnički Niš, prvak Niškog podsaveza
- Trepča K. Mitrovica, prvak Kosmetskog podsaveza
1. kolo | 1. lipnja | 8. lipnja | |
---|---|---|---|
Radnički (Beograd) | Proleter (Zrenjanin) | 4:1 | 1:3 |
Radnički (Obrenovac) | Spartak (Subotica) | 1:6 | 0:5 |
Dinamo (Pančevo) | Trepča (K. Mitrovica) | 6:0 | 0:3 |
Radnički (Niš) | Napredak (Kruševac) | 3:1 | 0:4 |
2. kolo | 15. lipnja | 22. lipnja | |
Napredak (Kruševac) | Spartak (Subotica) | 1:5 | 2:5 |
Dinamo (Pančevo) | Radnički (Beograd) | 2:0 | 1:3, penali 4:3 |
Finale | 26. lipnja | 1. srpnja | |
Spartak (Subotica) | Dinamo (Pančevo) | 2:0 | 1:1 |
- Spartak, ujedno i Republički prvak se plasirao u završnicu saveznih kvalifikacija
Makedonija[uredi | uredi kôd]
Skoplje[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Napredok Kumanovo | 10 | 6 | 2 | 2 | 21 | 14 | 14 |
2. | Sloga Skoplje | 10 | 5 | 3 | 2 | 16 | 10 | 13 |
3. | Ljuboten Tetovo | 10 | 4 | 3 | 3 | 19 | 14 | 11 |
4. | Student Skoplje | 9 | 2 | 4 | 3 | 8 | 10 | 8 |
5. | Bratstvo Gostivar | 10 | 3 | 1 | 6 | 14 | 25 | 7 |
6. | Metalac Skoplje | 9 | 2 | 1 | 6 | 9 | 14 | 5 |
Utakmica Student – Metalac nije odigrana Za narednu sezonu liga je proširena na osam klubova | ||||||||
Izvori: [16] |
- Napredak je igrao u završnici prvenstva Makedonije
Bitolj[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pobeda Prilep | 10 | 7 | 0 | 3 | 29 | 12 | 14 |
2. | Ohrid | 10 | 5 | 1 | 4 | 13 | 11 | 11 |
3. | Karaorman Struga | 10 | 5 | 1 | 4 | 16 | 16 | 11 |
4. | Rabotnik Bitolj | 10 | 5 | 0 | 5 | 24 | 19 | 10 |
5. | Udarnik Prilep | 10 | 4 | 0 | 6 | 16 | 24 | 8 |
6. | Pitu Guli Kruševo | 10 | 2 | 2 | 6 | 13 | 29 | 6 |
za narednu sezonu se proširuje na osam klubova | ||||||||
Izvori: [17] |
- Pobeda (Prilep) je igrala u završnici prvenstva Makedonije
Štip[uredi | uredi kôd]
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Tikveš Kavadarci | 10 | 7 | 1 | 2 | 20 | 13 | 15 |
2. | Kožuf Gevgelija | 10 | 6 | 0 | 4 | 22 | 13 | 12 |
3. | Belasica Strumica | 10 | 4 | 3 | 3 | 11 | 8 | 11 |
4. | Osogovo Kočani | 10 | 3 | 2 | 5 | 16 | 18 | 8 |
5. | Crvena zvezda Titov Veles | 10 | 2 | 4 | 4 | 14 | 17 | 8 |
6. | Bregalnica Štip | 10 | 2 | 2 | 6 | 12 | 26 | 6 |
za narednu sezonu se proširuje na osam klubova | ||||||||
Izvori: [18] |
- Tikveš (Kavadarci) je razigravao za prvaka Makedonije, s prvacima podsaveza Skoplje i Bitolj
Kvalifikacije za Prvu saveznu ligu – Republička razina[uredi | uredi kôd]
Tikveš (Kavadarci) | – | Napredak (Kumanovo) | 4:1 |
Napredak (Kumanovo) | – | Pobeda (Prilep) | 2:0 |
Tikveš (Kavadarci) | – | Pobeda (Prilep) | 1:1 |
Napredak (Kumanovo) | – | Tikveš (Kavadarci) | 1:0 |
Pobeda (Prilep) | – | Napredak (Kumanovo) | 1:0 |
Pobeda (Prilep) | – | Tikveš (Kavadarci) | 4:1 |
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pobeda Prilep | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 3 | 5 |
2. | Napredok Kumanovo | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 6 | 4 |
3. | Tikveš Kavadarci | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 7 | 3 |
Izvori: [19] |
- Napomena: pobjednik kvalifikacija Pobeda (Prilep) je igrala kvalifikacije za Prvu saveznu ligu s prvacima Srbije i Crne Gore – nije uspjela.
Kvalifikacije za popunu Prve savezne lige[uredi | uredi kôd]
Vrijeme: od 6. lipnja do 10. kolovoza 1952.
- Igrali su republički prvaci:
- Srbija: Spartak (Subotica)
- Hrvatska: Proleter (Osijek)
- Bosna i Hercegovina: Velež (Mostar)
- Slovenija: Odred (Ljubljana)
- Makedonija: Pobeda (Prilep)
- Crna Gora: Budućnost (Titograd)
Grupa A (Zapad)[uredi | uredi kôd]
Sudionici: pravci Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine
6. srpnja | Velež (Mostar) | – | Odred (Ljubljana) | 2:1 |
13. srpnja | Proleter (Osijek) | – | Velež (Mostar) | 1:2 |
20. srpnja | Odred (Ljubljana) | – | Proleter (Osijek) | 3:1 |
27. srpnja | Odred (Ljubljana) | – | Velež (Mostar) | 3:0 |
3. kolovoza | Velež (Mostar) | – | Proleter (Osijek) | 1:0 |
9. kolovoza | Proleter (Osijek) | – | Odred (Ljubljana) | 4:1 |
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Velež Mostar | 4 | 3 | 0 | 1 | 5 | 5 | 6 |
2. | Odred Ljubljana | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 7 | 4 |
3. | Proleter Osijek | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 7 | 2 |
- Velež (Mostar) se plasirao u Prvu saveznu ligu
Grupa B (Istok)[uredi | uredi kôd]
Sudionici: prvaci Srbije, Makedonije i Crne Gore
6. srpnja | Budućnost (Titograd) | – | Pobeda (Prilep) | 5:2 |
13. srpnja | Spartak (Subotica) | – | Budućnost (Titograd) | 1:1 |
20. srpnja | Pobeda (Prilep) | – | Spartak (Subotica) | 2:3 |
27. srpnja | Pobeda (Prilep) | – | Budućnost (Titograd) | 6:1 |
3. kolovoza | Budućnost (Titograd) | – | Spartak (Subotica) | 4:3 |
9. kolovoza | Spartak (Subotica) | – | Pobeda (Prilep) | 7:0 |
mj. | klub | ut. | pob. | ner. | por. | gol+ | gol- | bod |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Spartak Subotica | 4 | 2 | 1 | 1 | 14 | 7 | 5 |
2. | Budućnost Titograd | 4 | 2 | 1 | 1 | 11 | 12 | 5 |
3. | Pobeda Prilep | 4 | 1 | 0 | 3 | 10 | 16 | 2 |
- Spartak (Subotica) se plasirao u Prvu saveznu ligu
Unutrašnje poveznice[uredi | uredi kôd]
- Prva savezna liga Jugoslavije u nogometu 1952.
- Nogometno prvenstvo Jugoslavije – 3. ligaški rang 1952.
- Kup maršala Tita 1952.
Vanjske poveznice[uredi | uredi kôd]
Izvori[uredi | uredi kôd]
- ↑ rsssf
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ Gosti napustili teren.
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
- ↑ exyufudbal.in.rs
|